تبلیغات
دختر كوروش دختر كوروش - دهانه غلامان، شهر هخامنشی كه هنوز پابرجاست

دختر كوروش

سر فدای دوست كردن نزد ما دشوار نیست.....گرچه این ناقابلی ها قابل گفتار نیست


درباره ی من

دختر كوروش با پیروی از آیین پیشینیان، همه نژادها، گروه ها، زبانها، کیش ها و آیین ها و در یك واژه همه مردمان را ارج می نهد و با مهر پذیرای همگان است. این خانه با آشتی و دوستی برپا شده است، باشد كه بدین گونه آیین نیاكان مان و یادگار ارزشمندی كه برای ما برجای نهاده اند هرچه پاک تر و پیراسته تر به فرزندان مان باز رسد.

مدیر وبلاگ: نازیلا محمدپور

صفحه نخست

پست الکترونیک

آرشیو مطالب

لینك آر اس اس

تماس با ما

تم دیزاینرموضوعات

كوروش بزرگ

داریوش بزرگ

پارسه (تخت جمشید)

پاسارگاد

فایل های تصویری

شهرها و تمدن ها

شعر و داستان كوتاه

اسكندر گجستك

سایرنظرسنجی

اگر بنا باشد تندیسی برای گرامیداشت كوروش بزرگ در ایران برپا گردد، چه طرحی را برای این تندیس پیشنهاد می كنید؟


دیگر امکانات

نویسندگان :

نازیلا محمدپور


آمار بازدید :
:: تعداد مطالب : [cb:stat_total_post]
:: تعداد نویسندگان : [cb:stat_total_author]دهانه غلامان، شهر هخامنشی كه هنوز پابرجاست
مرتبط با :
جایی كه مردم محلی از آن با نام دهانه غلامان یاد می كنند ، شهری در 44 كیلومتری شهرستان زابل است كه بیش از چهار دهه پیش به یاری طوفان شن یسیار بزرگی كه در این ناحیه رخ داد ، پس از قرنها از زیر خروارها خاك سر برآورد. محوطه باستانی دهانه غلامان یكی از مهمترین محوطه های باستانی دوران هخامنشی در نیمه شرقی ایران است. ظاهرا چون این دهانه یا تنگه یكی از راه های ورودی به فلات ایران به شمار می رفته است، در زمان قدیم برده فروشان غلامان آفریقایی را برای فروش به بلوچان از طریق این تنگه به خاك ایران وارد می كردند و از این رو نام دهانه غلامان بر این شهر باقی مانده است.

ساختمانها و آثار به جا مانده در شهر دهانه غلامان

     شهر دهانه غلامان در سال 1960 توسط یك باستان شناس ایتالیایی كشف شد.این شهر در دوره حیات خود دارای محله های مسكونی ، ساختمان های بزرگ عمومی ، معبد ، محله صنعتی ، خزانه و غیره…بوده است. امروزه آثار باقی مانده از این شهر در طول بیش از 1/5 كیلومتر و پهنای بین 300تا 800 متر پراكنده اند. طی بررسی ها 27 ساختمان شناسایی شده اند كه یك چهارم آنها را ساختمان های بسیار بزرگ با مساحت 2500 تا 3500 متر مربع تشكیل می دهند و ساختمانهای اداری شهر هستند. در كنار این ساختمان های بزرگ بناهای كوچكی هستند كه احتمالا محل زندگی سرایدار آن ساختمان بوده است. بقیه بنا ها نیز ساختمان های مسكونی هستند.

     بناها در ردیف های نسبتا منظم ساخته شده و به دلیل وزش بادهای 120 روزه كه همواره از شمال غربی به جنوب شرقی می وزند ، درهای ورودی كلیه ساختمانها یا در ضلع جنوبی ساختمان قرار دارند و یا در مقابل آنها بادشكنی تعبیه شده است. همچنین دیواره های اصلی ساختمان ها با خشت های مستحكم ینا شده و اتاقها نیز دارای سقفهای هلالی و گنبدی شكل بوده اند. تفاوت مصالح بكار رفته در این شهر با سایر شهرهای دوره هخامنشی در این است در ساخت بناها در آن دوران اكثرا از سنگ استفاده می شد ولی در ساخت بناهای شهر دهانه غلامان خشت ، چوب درختان منطقه و حصیر بكار رفته است. سفالهای كشف شده از دهانه غلامان متعلق به دوره هخامنشی است. كشف سر پیكانهای مفرغی آن دوره و نیز قطعهء گچ كاری تزئینی به شكل اشك كه منحصرا از آثار هنری دوره هخامنشی است، از دیگر موارد است. همچنین وجود یك معبد یا بنای مقدس با 3محراب متعلق به اهورامزدا ، میترا و آناهیتا و وجود آثار آتش و قربانی در این شهر با باورهای مذهبی هخامنشیان هم خوانی دارد. با توجه به نبود آثار دیوارهای دفاعی و قلعه و آثاری كه بتوان آنها را به سدهای پیش از پنجم و ششم میلادی و یا پس از آن نسبت داد ، متوجه می شویم كه عمر شهر كوتاه بوده است. بر این اساس شهر دهانه غلامان عمری 200 ساله داشته است.

      از سوی دیگر با توجه به اندك ردهای به جامانده در شهر می توان نتیجه گیری كرد كه شهر سریع اما با آرامش و بطور منظم تخلیه شده است و در متروك شدن آن عوامل خارجی مثل جنگ و آتش سوزی دخالت نداشته اند. بر این اساس باستان شناسان سه عامل را در ترك شهر مهم می دانند: 1-تصمیم سیاسی 2-طوفان عظیم شن 3-خشك شدن ناگهانی بستر رودخانه ای كه به شهر آب می رسانده است.به نظر می رسد كه سومین عامل بهترین فرضیه است. ظاهرا پس از اینكه ساكنان اصلی  شهر را ترك می كنند ، بیابان گردان و چوپانان برای مدتی به صورت فصلی از آن استفاده كرده و درقسمت هایی از بناها تغییراتی به وجود آورده اند. سپس شنهای روان به تدریج ساختمانهای آنرا برای مدتی بیش از 2000 سال از نظرها پوشاندند.نامهای مختلف شهر دهانه غلامان

     داریوش بزرگ در كتیبه بیستون خود از جایی بنام زرنك   (Zaranka) یاد می كند. تاریخ نگاران یونانی نیز در متون خود از شهری به نام زرین یاد  می كنند كه همان زرنك است. در مورد محل و موقعیت این شهر در بین تاریخ نگاران اختلاف است و این نام حداقل به سه مكان داده شده است: 1-نادعلی 2- دهانه غلامان 3- زاهدان كهنه.

     نادعلی كه در فاصله 25 كیلومتری به دهانه غلامان قرار دارد ، امروزه جز كشور افغانستان است و ظاهرا پیش از شكل گیری دهانه غلامان هم وجود داشته است. ظاهرا طوفان شن موجب مهاجرت مردم از نادعلی به دهانه غلامان می شود و بعدها با متروك شدن آن شهر ، ساكنان این شهر زندگی خود را در نقطه دیگری از سیستان از سر می گیرند. به این ترتیب می توان شهر دهانه غلامان را با زرنك ، زرنكا و زرین انطباق داد.


ساختمانهای مذهبی شهر

     در این شهر بنایی وجود دارد كه به احتمال زیاد كاربرد مذهبی در این شهر 2500 ساله داشته است. این بنای چهار گوش با وسعت 2500 متر مربع دارای 36 اتاق شیب دار با یك حیاط مركزی است. اتاقهای این ینا تنگ و باریك و كم نور هستند و شرایط بهتری را برای حفاظت از مواد غذایی فراهم اورده اند. این ساختمان در اصل مكانی برای تولید موادی بوده كه در مراسم مذهبی مورد استفاده قرار می گرفته اند. در حیاط این بنا ، چهار انبار به شكل اتاقهای دراز و كم ارتفاع وجود دارد كه تصور می شود به عنوان سردخانه برای نگهداری مواد غذایی مورد استفاده قرارمی گرفته اند. در تعدادی از این اتاقها ، تاسیسات مختلف از جمله پنج آسیاب ، كوره ، انبار های كوچك برای نگهداری مواد اولیه ، وسایل و ابزار كار مانند سنگ ساب ، سنگ آسیاب ، ابزار سایش و غیره …یافت شده است. از سنگ ساب برای نرم كردن و ساییدن دانه های روغنی استفاده می كردند و پس از اینكه روغن آن گرفته می شد ، مواد را داخل ظرفهای سفالی ریخته و در اتاقهایی كه مجهز به كوره و اجاق بوده حرارت می دادند. سپس محصول نهایی را در لیوان های سفالی ریخته و در سردخانه نگاه می داشتند.  

      در یكی از اتاقهای این بنا نیز سكو  و یا محرابی به ارتفاع 7 ساتنی متر از كف زمین كشف شد كه محل شكرگزاری مواد تولید شده ای بوده كه در مراسم مذهبی مورد استفاده قرار می گرفته اند. در اتاقهای این ساختمان حدود یكصد لیوان سفالی كشف شد كه همگی دارای اثر مهر سازنده لیوانها بودند. تعداد كل سفالهای پیدا شده در دهانه غلامان حدود 50 هزار قطعه است كه تعداد زیاد اشیا حاكی از بالا بودن  سطح اقتصادی جامعه ساكن در دهانه غلامان است. نقاشی های دهانه غلامان

    در جریان عملیات كاوش ، دو نمونه اثر نقاشی بی نظیر بر روی دیوارها كشف شد. در نخستین نقاشی شهر صحنه ای از شكار است كه طی آن حاكم و یا امیری بر كالسكه مكعب شكل  نشسته و كالسكه توسط یك اسب قوی هكیل كشیده می شود. یك سوار با تیر و كمان در حال تعقیب گراز بزرگی است. این سوار دارای كلاه و یا نوعی تاج قرمز رنگ است. خاطر نشان می شود كه گراز حیوان بومی منطقه سیستان بود. این نقاشی در ارتفاع حدود 90 ساتنی متری از كف زمین و در ابعاد 35 ×120 ساتنی متری با رنگ سیاه بر دیواره یكی از اتاقهای این بنا نقش بسته و یا نقاط سفید و رنگی تزئین شده است. این نقاشی شباهت زیادی به اثر مهر دایوش بزرگ در شهر تب (Tabes ) در مصر دارد كه هم اكنون این مهر در موزه بریتانیا نگهداری می شود.

 

      در دومین نقاشی كشف شده نیز اثری بصورت كنده كاری شده بر بالای یك درگاهی و زیر سقف یك اتاق در ابعاد 50×40 ساتنی متر نقش بسته است. در این تصویر یك اسب روبروی پلكانی ایستاده و پلكان به یك ساختمان منتهی می شود و انسانی بالای این پلكان ایستاده است. گفته می شود كه در بخشهای دیگری از اتاقها این ساختمان نیز آثار پراكنده ای از نقاشی به چشم می خورد كه متاسفانه توسط موریانه ها از بین رفته است. به راستی چند شهر باستانی دیگر ممكن است در زیر لایه های شن این منطقه مدفون شده باشند.برچسب ها : دهانه غلامان-برچسب ها : شهر هخامنشی-برچسب ها : سیستان-برچسب ها : كتیبه داریوش-برچسب ها : زرنك-

نوشته شده توسط نازیلا محمدپور در پنجشنبه 2 اردیبهشت 1389

نظرات ()


مطالب پیشین
:: .
:: الواح هخامنشی چه چیزی را نشان می دهند؟ (+ترجمه جالب یکی از اسناد)
:: داستان كوتاه: مازیار و بانو گلدیس (از بانو یاسمین آتشی)
:: علی معلم: راسل کرو بهترین گزینه برای نقش کوروش بزرگ است
:: آیا هفتم آبان به درستی روز كوروش بزرگ نامگذاری شده است؟
:: خبر كشف بقایای ارتش كمبوجیه، حقیقت یا دروغ؟
:: منشور كوروش از لحاظ حقوقی متعلق به كدام كشور است؟
:: نقشه باستانی ایران را دانلود كنید (ویژه و منحصر بفرد)
:: مارش كوروش بزرگ mp3
:: زندگینامه كامل كوروش بزرگ (قسمت دوم)
:: زندگینامه كامل كوروش بزرگ (قسمت سوم)
:: زندگینامه كامل كوروش بزرگ (قسمت اول)
:: فرمان كوروش بزرگ با خطی بسیار زیبا
:: داستان كوتاه: دلاوری میترادات دختر پادشاه اشكانی
:: داستان كوتاه: فریادرس، از بانو یاسمین آتشی
:: ایران باستان سرآمد پوشاك و لباس در جهان
:: بافت قدیمی یزد انسان را با خود به اعماق تاریخ می برد
:: راه شاهی، جاده ای كه داریوش بارها با ارابه خود از آن گذر كرد
:: جعفری جوزانی و معلم فیلم سینمایی كوروش بزرگ را می سازند
:: تصاویر خیال انگیز از بابل، سرزمین زیبا و افسانه ای جهان باستان
:: عتیقه های شناور بر آب و كشف تمدن جیرفت
:: یافته های حاصل از كند و كاو در شهر سوخته
:: دستور پخت چند نوع غذای باستانی 5 هزار ساله
:: برداشت های جالبی كه افراد مختلف در طول تاریخ از نقش های بیستون داشته اند
:: لوح گلی تخت جمشید با آثار انگشت از دوران هخامنشی
:: كتیبه بیستون و نكاتی چند درباره سلوك داریوش
:: كهن ترین كتیبه از زمان كوروش هخامنشی: رویدادنامه نبونید و كوروش بزرگ
:: معرفی یك بازی: گرشاسپ ١ و ٢
:: زندگی در میان زباله ها و سوسك ها در بین النهرین باستان
:: اشوپزشك، دادپزشك، كاردپزشك، گیاه پزشك و مانتره پزشك

» لیست کامل مطالب ارسالیاَبر برچسبها
پاسارگاد ایران باستان هخامنشی داریوش بزرگ داریوش آرشیو تخت جمشید كوروش كتیبه هخامنشیان

-

جستجو در وبلاگ

پیوند های روزانه

تاریخ ایران باستان

امپراتورایران

حرفهایی برای گفتن (شمع)

عشق آریایی

پارسه ایرانیان

تاریخ ایران و جهان

به گربه های زخمی كمك كنید

تاریخ ایران

عاشق كوروش

تو را ای وطن دوست دارم

تارنمای تصویری پاوه و اورامان

كوروش بزرگ پدر ایران زمین

پیوند ایرانی

سرزمین كوروش بزرگ

پارس وپچ (مرجع تاریخ و فرهنگ ایران)

تصویرهایی كه باید دید

تاریخ و تمدن جهان باستان

سرزمین اهورایی من

دنیای اسرارآمیز

فرزندان كوروش بزرگ

یك تارنمای فرهنگی تاریخی ارزشمند

اندیشه پارسی

مهر آریان

كمیاب ترین عكس های دوره قاجار

می نویسم تا گریه نكنم

دل نوشته های یك جهانگرد

گنجینه ای از عكس های بسیار قدیمی و كمیاب

عكس ها و حكایت های تاریخی

نام شناسی و ریشه واژه ها

افسانه های ایرانی

ناگفته های تاریخ ایران

دانلود جدیدترین نرم افزارها و آموزش هك

میهن پرستان

اندیشه های پارسی

ایران شكوه از یاد رفته

معماری سنتی و مدرن

تاریخ هخامنشیان

بزرگترین بانك مقالات علوم دامی

بهترین خبرها

سال های سوخته

قانون جذب

شبكه آموزش پارسیان

ارسال پیوند جدید

مشاهده لیست کامل پیوندهای روزانهآرشیو ماهانه

فروردین 1391

فروردین 1390

دی 1389

آذر 1389

آبان 1389

مهر 1389

شهریور 1389

مرداد 1389

تیر 1389

خرداد 1389

اردیبهشت 1389

فروردین 1389

اسفند 1388

لینک مشاهده لیست کامل آرشیو ماهانهدوستان من

حرفه ای ترین قالب های وبلاگ

به گربه ها غذا و پناه دهید

لینکدونی

Used Engines

تبلیغات آگهی رایگان

طراحی وب سایت

تبادل لینك

دوربین مدار بسته

لینک مشاهده لیست کامل پیوندهاصفحه نخست | پست الکترونیک | آرشیو مطالب | لینك آر اس اس | تماس با ما | تم دیزاینر

.:: Weblog Theme By : wWw.Theme-Designer.Com ::.


Search Engine Optimization and SEO Tools